מה הבעיה?

תהליך פיתוח מוצר מתחלק בפשטנות ל5 שלבים:

  1. מחקר
  2. אפיון
  3. עיצוב
  4. פיתוח
  5. בדיקות

לפי שיטת Agile, מחקר ובדיקות לא בהכרח נמצאים רק בסוף או בהתחלה. גם תוך כדי אפיון, עיצוב ופיתוח ממשיכים במקביל לחקור ולבצע בדיקות על כל שלב כדי לוודא שהוא בכיוון ובהתאם משנים את הביצוע.

אחרי שלב הבדיקות האחרון, חוזרים לשלב המחקר מחדש וחוקרים את מה שצריך לשפר (בהתאם לבדיקות) או את הדבר הבא שמפתחים.

אפיון הבעיה

שלב המחקר הראשוני תמיד מתחיל באפיון הבעיה. ״מה אנחנו לעזאזל מנסים לפתור כאן״. זה כולל ראיונות משתמשים רלוונטים על הבעיות שיש להם בתחום, ניסוח הבעיה ובדיקה אם הרעיון שלנו באמת בכיוון של פתירת הבעיות שעלו.

אז אני נמצא בדיוק בשלב הבעיה. יש לי תחושה שקיימת בעיה, לפחות לי. כל הפתרונות שניסיתי לא באמת ענו לי עליה. אז צריך לחקור האם עוד אנשים שותפים לה ואיך הם פותרים אותה היום. והאם קיימים בשוק פתרונות טובים שאנחנו לא מכירים.

אז מה הבעיה? בשביל זה צריך אנשים שנמצאים באותה סיטואציה. מתקשים ללמוד אנגלית ובעיקר דקדוק.

האם אפשר לפתור רק את בעיית הדקדוק?

בגלל שאני מתקשה בדקדוק, אני מסתכל על הבעיה מהזווית הקטנה הזו בלבד. השאלה היא האם זו בעיה ספציפית שקיימת אצל הרבה אנשים, או שאולי הבעיה הבסיסית היא פשוט חוסר הצלחה בלמידת השפה. אולי כל מוצר שינסה לפתור רק חלק ממנה (דקדוק או אוצר מילים וכד׳) נידון לכשלון כי פותר חלקית. אנשים ילכו לאפליקציות כמו Duolingo שמתיימרות ללמד אותך שפה בכל ההקשרים שלה.

זווית הפוכה: אולי דווקא בגלל זה היא תצליח. כי האפליקציות המוכרות מנסות לפתור בעיה גדולה מדי ובגלל זה בסוף אנשים נשארים מתוסכלים.

(הנחת יסוד ללא ביסוס: ״אנשים נשארים מתוסכלים״. לא בהכרח. בינתיים כל המידע שלי הוא מנסיון אישי בלבד. את השאר נלמד במחקר).

לדוגמא, שירות לייטוק פותר לדעתי בצורה נחמדה (מנסיון אישי) את בעיית הדיבור. כמה פעמים בשבוע, עשרים דקות, אתה מדבר עם בנאדם שיחה באנגלית והוא שולח לך מייל תיקונים לאחר מכן. לאורך זמן המח מתרגל לאט לאט לדבר בשפה זרה ואתה צובר ביטחון. אז אין פה מוצר שפותר את כל בעיית לימוד השפה, אלא ספציפית את בעיית הביטחון והדיבור.

האתר המדהים של לייטוק:

אז יש לנו שאלת מחקר ראשונה: האם אנשים ישתמשו במוצר שפותר להם (נניח שבצורה טובה) רק את בעיית הדקדוק ולא אף בעיה אחרת?

מה הלאה

השלב הבא מבחינתי הוא הכנת שאלות לראיונות משתמשים, לצורך הבנת הבעיה. במקביל אחפש אנשים שמתאימים לראיון וכשהרשימה תהיה מוכנה אתקשר אליהם.