התחלה: רעיון

כבר זמן שאני מתקשה ללמוד דקדוק אנגלית.

גדלתי בסביבה דתית שלא השקיעו בלימוד אנגלית. במהלך הזמן ראיתי מאות סרטים וסדרות, ואוצר המילים שלי גדל. אבל משום מה עדיין הדקדוק לא השתפר כמו שרציתי.

ניסיתי ללמוד בדרכים שונות. קורסים פיזיים, וירטואליים, אנשים פרטיים. לא כל כך עבד. הקונספט של להשקיע שעות במהלך השבוע גזל ממני הרבה מאמץ ולכן לא החזיק לאורך זמן. חשבתי גם לטוס לחו"ל לכמה חודשים כדי לחיות עם אנשים שמדברים רק אנגלית, אבל זה לא קרה בפועל.

בשבוע האחרון הורדתי כמה אפליקציות כדי להתנסות, ואף אחת מהן לא הרגישה לי מתאימה. גם אלה שהיו יחסית מסודרות וברורות, תהליך הלימוד הצריך קריאה של טקסט ארוך יחסית ושוב חזר לצורך להשקיע מאמץ שלא יחזיק לאורך זמן.

דוגמא לאפליקציה: "Grammar" (שם מפתיע). מסודר וברור יחסית וגם נחמד לקריאה:

עמוד ראשי. רשימת נושאים ברורה.
עמוד נושא.

אחרי ייאוש קצר, פתאום התחלתי לקבל התראות מאפליקציה שלא הקדשתי לה יותר מדי מחשבה. היא מלמדת אוצר מילים והורדתי אותה כדי לראות איך היא עושה את זה. הוספתי כמה מילים למועדפים ושכחתי ממנה.

פתאום קיבלתי התראות כל שעה עם פירושי המילים שהוספתי למועדפים, בצורה רנדומלית. זה היה נהדר. חתיכות קטנות מאד של מידע שקופצות לך כל היום ומאפשרות לך לשנן שוב ושוב את המידע באפס מאמץ. כל מה שצריך לעשות זה לעבור על רשימות המילים ולהוסיף למועדפים מילים שאתה לא מכיר. Done.

עמוד ראשי. רשימת נושאים שבתוך כל אחת רשימת מילים.
רשימת מילים. אתה מוסיף אותן למועדפים והן נשלחות אליך בהתראה קבועה.
אפשר להגדיר כל כמה זמן לקבל את ההתראות.
ההתראה. כמה פשוט ככה עובד.

ואז זה נפל לי: למה שלא לקחת את החוויה הזו גם ללימוד דקדוק?

חתיכות קטנות של מידע לאורך היום, שנשלחות אליך אקטיבית ואתה רק צריך לקרוא 2 שורות. לאורך זמן הביסים הקטנים האלה חוזרים על עצמם ומתקדמים בשלבים עד שאתה לומד כמות גדולה של מידע.

זה יכול כמובן להתאים לתכנים שונים לגמרי. כמו היסטוריה, תכנות ועוד. יש מצב שיש אפליקציות שעושות את זה ואני לא מכיר. אז מה. נגלה את זה במחקר ונמשיך לדבר הבא.

אז למה שלא לקחת את זה כפרויקט צד? לשבת בערבים ולעשות תהליך של מחקר, ראיונות, אפיון, בדיקות ועוד. ואפשר גם לתעד את התהליך בצורה שקופה, ככה שאנשים יראו את התהליך עם ההצלחות והכשלונות וההפסקות ואולי ייגמר הכח מחר. מי יודע. לתעד, למה לא.

חשוב כמובן ששהשקעה בתיעוד תהיה מינימלית, פוסטים קצרים בלי ניסוח מושקע ובלי מבנה מסודר בהכרח. פשוט לכתוב כמה מילים כשנח לי באפליקציה של וורדפרס. זהו. יותר מזה לא יהיה לי כח להשקיע לאורך זמן.

אז ישבתי באוטובוס, הורדתי וורדפרס, הקמתי אתר והתחלתי לכתוב את הפוסט הזה.

יהיה המשך? מי יודע. בואו ננסה.

***

סופר מוזמנים כמובן להגיב ולייעץ ולבקר.